Поради логопеда

ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ДИТИНІ ЗАГОВОРИТИ!

Діти навчаються шляхом наслідування. І в розвитку мови наслідування відіграє важливу роль. Тому будьте хорошим зразком для вашої дитини. Переконайтеся, що ви говорите всі слова чітко і малюк бачить Вашу артикуляцію. Тоді Ваша дитина може краще все зрозуміти і швидше заговорити.

Маленька дитина не в змозі зрозуміти і запам’ятати довгі і складні речення. Тому бажано використовувати прості терміни та короткі фрази (але без «сюсюкання»). Наприклад, давайте малюкові прості вказівки і задавайте прості питання, такі як «візьми ведмедика», «принеси ляльку», «де кубик?». Чим простіше будуть Ваші слова і фрази, тим швидше дитина почне наслідувати Вам!

Коли ваша дитина стикається з швидким потоком слів, що він чує, але не розуміє їх.

«Зараз ми одягнемо черевики, куртку, шапку і підемо гуляти». «Я дістану тарілку, ложку, і ми будемо їсти суп».

Одним з наслідків читання для дітей молодшого віку є більш швидке розвиток мовлення. Читайте дитині не менше 10 хвилин кожен день, навіть більше, якщо це можливо. Вибирайте книги з короткими текстами і яскравими картинками.
     Не дратуйтеся, якщо дитина просить читати йому одне і те ж. Правило повторення – головне в мовному розвитку. Коли він чує одні й ті ж слова і пояснення, вони швидше увійдуть в його словниковий запас.

Не використовуйте телевізор в якості няні або як метод заспокоєння дитини. Ви можете бути зачаровані тим, як ваш малюк танцює при показі якоїсь реклами. Але згодом виявитися, що за короткий час дитина і Ви стали залежні від телевізора. Замініть телевізор розмовами, цікавими іграми та компанією інших дітей. Саме це буде стимулювати мова Вашого малюка.

Музичні твори та дитячі пісеньки дуже корисні для збагачення словникового запасу і розвитку слухового уваги. Ритм і мелодії пісень так само сприяють розвитку сприйняття дитини.
     Чергуйте повільні і швидкі мелодії. Особливо підходять ті, які можна поєднувати з рухом. Так тренується слухомоторна координація. Крім того, співайте самі, щоб малюк стежив за Вашими губами і міг повторювати за Вами слова.

Щоб швидше розвинути мовлення малюка, більше гуляйте, ходіть, бігайте з ним, грайте в м’яч і т. п.

Про взаємозв’язок мови і рухів руки знає, мабуть, кожна мама. Так що давайте вашій дитині фарби, пластилін, безпечні ножиці для вирізання, нанизуйте великі намистини, ґудзики і купуйте ігри, що вимагають певної спритності пальців (наприклад, «шнурівки»). Особливо корисна пальчикова гімнастика!

Забезпечте своєму малюкові спокійне, розмірене обстановку, здорове харчування, достатній сон, багато гуляйте на свіжому повітрі. Дозволяйте малюкові грати з іншими дітьми. Будьте самі собою, а не гарячково нетерплячими у відносинах з Вашою дитиною. Залишайтеся спокійними і врівноваженими.

Дуже часто діти, які погано говорять для свого віку, ще й погано їдять. Як правило, для них проблема з’їсти яблуко чи моркву, не кажучи вже про м’ясо. Це викликане слабкістю щелепних м’язів, що, в свою чергу, затримує розвиток рухів артикуляційного апарату.

     Тому обов’язково змушуйте дитину жувати сухарі і цілі овочі і фрукти, хліб з корочками і кускове м’ясо. Щоб розвинути м’язи щік і язика, покажіть дитині, як полоскати рот. Навчіть надувати щоки і утримувати повітря, “перекочувати” його з однієї щоки в іншу.
     Не забувайте розвивати дрібну моторику – тобто малюк якомога більше повинен працювати своїми неслухняними пальчиками. Як би не здавалося вам це стомлюючим, нехай малюк сам застібає ґудзики, шнурує черевики, засукує рукава. Причому починати тренуватися дитині краще не на своєму одязі, а спершу “допомагати” одягнутися лялькам , малюкам і , навіть, батькам.
Для розвитку дрібної моторики дуже корисно ліпити. Тільки не залишайте малюка наодинці з пластиліном, щоб вчасно припинити його бажання спробувати зліплений кульку на смак.
     Багато мам не довіряють дитині ножиці. Але якщо в кільцях ножиць будуть пальці дорослого разом з дитячими пальчиками вирізати будь-які фігурки, вийде відмінна тренування для руки.
     Пальчикові ігри дають можливість батькам і вихователям грати з малюками, радувати їх і, разом з тим розвивати мову і дрібну моторику. Завдяки таким іграм дитина отримує різноманітні сенсорні враження, у нього розвивається уважність і здатність зосереджуватися. Такі ігри формують добрі взаємини між дітьми, а також між дорослим і дитиною.

ДЛЯ РОЗВИТКУ ДРІБНОЇ МОТОРИКИ

У вільний час влітку можна:

А у дощову погоду:

ЗНАЧЕННЯ ПАЛЬЧИКОВОЇ ГІМНАСТИКИ

“Руки вчать голову, потім порозумнівша голова вчить руки, а умілі руки знову сприяють розвитку мозку ” Іван Петрович Павлов

Розвиток дрібної моторики пальців – один з основних методів формування правильної мови дитини. М.М. Кольцова довела, що рухи пальців рук стимулюють розвиток центральної нервової системи і прискорюють розвиток мовлення дитини .

Пальчикові ігри сприяють розвитку мовлення, творчої діяльності. Вони ніби відображають реальність навколишнього світу – предмети, тварин, людей, їх діяльність, явища природи. У ході пальчикових ігор діти, повторюють рухи дорослих, активізують моторику рук. Тим самим виробляється спритність, вміння керувати своїми рухами, концентрувати увагу на одному виді діяльності.

Тому для профілактики мовленнєвих порушень батькам вже з раннього віку необхідно працювати над розвитком дрібної моторики рук.

ПРАВИЛА РОБОТИ З ДІТЬМИ

Використовуючи пальчикові ігри необхідно дотримуватися двох принципів навчання – це «від простого до складного» і «самостійно за здібностями».

Всі вправи повинні проводитися в ігровій формі. Складність їх повинна вибиратися в залежності від рівня розвитку тонкої моторики рук дитини.

ПРИКЛАДИ ВПРАВ (для дітей 1 – 2 років)

 МОЯ СІМ’Я

Цей пальчик – бабуся,

Цей пальчик – дідусь,

Цей пальчик – татко,

Цей пальчик – ненька,

Цей пальчик – я,

Ось і вся моя сім’я!

 Почергове згинання пальців, починаючи з великого. По закінченні покрутити кулачком.

ХОВАНКИ

 У хованки пальчики грали

 І головки прибирали.

 Ось так, ось так,

І головки прибирали.

 Ритмічно згинати й розгинати пальці.

Ускладнення: почергове згинання пальчика на обох руках.

ПАЛЬЧИК-ХЛОПЧИК

– Пальчик-хлопчик, де ти був?

– З цим братиком в ліс ходив,

З цим братиком щі варив

 З цим братиком кашу їв,

З цим братиком пісні співав.

 На перший рядок показати великі пальці на обох руках. Потім по черзі сполучати їх з іншими пальцями.

ВУЛИК

 Ось маленький вулик,

де бджоли сховалися

Ніхто їх не побачить.

Ось вони показалися з вулика.

Одна, дві, три, чотири, п’ять! Ззззз! Пальці стиснути в кулак, потім відгинати їх по одному. На останню строчку різко підняти руки вгору з розчепіреними пальчиками – бджоли відлетіли.

ЧЕРЕПАХА

Ось моя черепаха, вона живе в панцирі. Вона дуже любить свій будинок. Коли вона хоче їсти, то висовує голову. Коли хоче спати, то ховає її назад. Руки стиснуті в кулаки, великі пальці всередині. Потім показати великі пальці і заховати їх назад.

 П’ЯТЬ ПАЛЬЦІВ

На моїй руці п’ять пальців,

П’ять хапальців,

 п’ять держальців.

Щоб стругати і щоб пиляти,

Щоб брати і щоб дарувати.

 Їх не важко порахувати:

Раз два три чотири п’ять!

Ритмічно стискати і розтискати кулачки.

 На рахунок – почергово загинати пальчики на обох руках.

ЗУСТРІЧ

Зустрілися два кошеня: “Мяу-мяу!”,

Два цуценя: “Ав-ав!”,

Два лошати: Ярмо-го! “,

Два тигреня: “Ррр!”

Два бика: “Муу!”.

Дивись, які роги. На кожну строчку з’єднувати по черзі пальці правої і лівої рук, починаючи з мізинця. На останню строчку показати роги, витягнувши вказівні пальці і мізинці.

 МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ:

 – перед початком вправ потрібно розігріти долоні легкими погладжуваннями до приємного відчуття тепла;

– всі вправи повинні виконуватися в повільному темпі, від 3 до 5 разів, спочатку правою рукою, потім лівою, а потім двома руками разом;

 – виконувавши вправи разом з дитиною, обов’язково потрібно демонструвати власну захопленість грою;

 – при виконанні вправ необхідно залучати, по можливості, всі пальці руки;

– під час гри обов’язково стежити за правильною постановкою кисті руки, точним перемиканням з одного руху на інше.

 – потрібно домагатися, щоб всі вправи виконувалися дітьми легко, без надмірного напруження м’язів руки, щоб вони приносили радість;

– всі вказівки повинні даватися спокійним, доброзичливим тоном, чітко, без зайвих слів.

ЗНАЧЕННЯ СЛУХУ ДЛЯ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ

Всім відомо, що діти навчаються мови зі слуху. Але не всі знають, що “слухів” у людини, принаймні, три. Один – фізичний. Він дозволяє нам чути звуки навколишнього світу: дзюрчання води, шелест листя, щебет птахів. Другий слух – музичний. Це тонкий слух, що дозволяє людині насолоджуватися прекрасною музикою. Третій – мовленнєвий. Цей слух має особливе значення, оскільки завдяки йому ми знаходимо здатність розрізняти всі тонкощі звуків людської мови.

Якщо говорити більш точно, в мовному слуху міститься ще один – фонематичний. Він необхідний для того, щоб ми оволоділи фонематичною системою, так би мовити “кодом” мови. Кожна мова має свою систему вираження думки в звуці мови. Тому ми, володіючи однією з них, не розуміємо іншої мови. Якщо не знати сенсу, який умовно приписаний тому чи іншому звуку мови (фонемі), то і значення слів виявляються недоступними. Мовний слух дозволяє вловлювати ті особливості звуків, завдяки яким сенс одного слова відрізняється від сенсу іншого. Для оволодіння правильним мовленням у дитини повинні бути розвинені всі три слуха.

ЕТАПИ РОЗВИТКУ ФОНЕМАТИЧНОГО СЛУХУ У ОНТОГЕНЕЗІ:

 З 6 місяців дитина шляхом наслідування вимовляє окремі фонеми, склади, переймає тон, темп, ритм, мелодику і інтонацію мови.

Вже до 2 років діти розрізняють вагу тонкощів рідної мови, розуміють і реагують на слова, що відрізняються всього однією фонемою. Так формується фонематичний слух здатність сприймати звуки людської мови.

Від 3 до 7 років у дитини все більш розвивається навик слухового контролю за своєю вимовою, вміння виправляти його в деяких випадках.

До З-4 років фонематичні сприйняття дитини настільки поліпшується, що він починає диференціювати спочатку голосні і приголосні звуки, потім м’які і тверді, сонорні, шиплячі і свистячі.

До 4 років в нормі дитина повинна диференціювати всі звуки, тобто у нього має бути сформоване фонематичне сприйняття.

 ПРИМІТКА

Щоб уникнути порушень звуковимови і попередити порушення читання і письма в подальшому вихователям вже з молодшої групи необхідно починати проводити роботу на розвиток фонематичного слуху у дітей.

 ЕТАПИ РОБОТИ:

1 етап – розвиток фізичного слуху (немовленнєвого);

 2 етап – розвиток фонематичного слуху (мовленнєвого):

1) формування здатності розрізняти голосні звуки;

2) формування здатності розрізняти приголосні звуки.

ПРИКЛАДИ ІГОР

(для дітей 2-3 років)

 Гра “Гучні підказки” Вихователь ховає іграшку, яку діти повинні знайти, орієнтуючись на силу ударів в барабан (бубон, хлопки в долоні ). Якщо діти підходять близько до того місця, де захована іграшка, – удари гучні, якщо він віддаляються – тихі. Помінятися ролями, щоб і діти спробували створювати звуки, орієнтуватися в гучності і потужності звучання.

Гра “Дізнайся, що дзвенить (гримить)?” На столі кілька предметів (або звучащіх іграшок). Пропонуємо дітям уважно послухати і запам’ятати, який звук видає кожен предмет. Потім закриваємо предмети ширмою і просимо відгадати, який з них зараз дзвенить або гримить. Цю гру можна варіювати: збільшувати кількість предметів, міняти їх. Можна дізнаватися по звуках і предмети побуту: шурхіт газети, переливання води, що рухається стілець та ін.

 Гра “Дізнайся, хто покликав” Діти стоять по колу, одна дитина стоїть у центрі кола, хтось із дітей називає її ім’я. Дитина повинна дізнатись по голосу хто його покликав і підійти до нього. Гра проводиться по черзі з усіма дітьми.

Гра “Близько – далеко” Вихователь видає різні звуки. Діти вчаться розрізняти, де гуде пароплав (у-у-у) – далеко (тихо) або близько (голосно). Яка сопілка грає: велика (у-у-у низьким голосом) або маленька (у-у-у високим голосом).

Гра – казка “Три ведмеді” Міняючи висоту голосу, попросити дітей відгадати, хто говорить: Михайло Іванович (низький голос), Настасья Петрівна (голос середньої висоти) або Мішутка (високий голос). Якщо дітям важко назвати персонажа на ім’я, нехай покаже зображення на картинці. Коли діти навчаться розрізняти репліки по висоті звучання, попросіть їх самостійно вимовити одну з фраз за ведмедя, ведмедицю і ведмежати голосом, змінним по висоті.

 Гра “Дізнайся по голосу” Перед дітьми картинки із зображенням домашніх тварин та їх дитинчат – корови і теляти, вівці і ягняти та ін. Кожне звуконаслідування вихователь вимовляє то низьким голосом (корова), то високим (теля). Дитина, орієнтуючись на якість і висоту звуку одночасно, знаходить відповідну картинку (наприклад, зображення корови чи теля). Гра проводиться по черзі з усіма дітьми.

ПРАВИЛА РОБОТИ При роботі за даними етапам розвитку фонематичного слуху слід використовувати принцип поступовості, для кращого засвоєння дітьми завдань. Роботу з розвитку і вдосконаленню фонематичного слуху треба проводити як на заняттях так і в повсякденному житті (на прогулянках, в години ігор, під час спостережень).

10 ПРОСТИХ ПОРАД ЛОГОПЕДА БАТЬКАМ

Мова дитини розвивається під впливом мови дорослих і значною мірою залежить від достатньої мовної практики, нормального соціального і мовного оточення, від виховання і навчання, які починаються з перших днів її життя.

Артикуляційна гімнастика в домашніх умовах

Слухняний язичок

Серед дітей дошкільного віку найпоширенішою вадою мовленнєвого розвитку є дислалія. Дислалією називають порушення звуковимови, не пов’язаної з вадами слуху, порушеннями іннервації мовленнєвого апарату чи недоліками розумового розвитку дитини. Основними причинами виникнення дислалії є:

– порушення у будові артикуляційного апарату (неправильний прикус,порушення у будові щелеп, укорочена під’язикова вуздечка, високе чи вузьке піднебіння, відсутність деяких зубів);

– наслідування (діти можуть копіювати неправильну звуковимову когось із рідних);

– недоліки слухового сприймання звуків (це порушення не пов’язане зі зниженням гостроти слуху дитини, його причини приховані в недоліках формування уявлень дитини про звуки рідної мови, недостатності слухової уваги та слухового контролю);

– негативні біологічні та соціальні чинники ( до них належать: патологія вагітності матері, вживання під час вагітності алкоголю, тютюну, наркотиків, обмеженість спілкування дитини, педагогічна занедбаність).

Формування правильної звуковимови вимагає великої, клопіткої, системної роботи, неабияких зусиль дитини та уваги й терпіння зі сторони дорослих. Щоб навчилася дитина правильно вимовляти звуки, їй потрібно навчитися здійснювати складні артикуляційні дії, спостерігати за роботою артикуляційного апарату, зосереджувати увагу на окремих моментах артикуляції, знаходити спільне та відмінне в положенні органів мовлення та свідомо керувати рухами активних органів, контролювати їхню роботу.

Вироблення точних, повноцінних рухів і дій, відпрацювання їх, об’єднання простих рухів у складні, відчуття артикуляційної постави – усе це досягається у процесі виконання дітьми спеціальних тренувальних вправ – артикуляційної гімнастики. Успіх роботи багато в чому залежить від застосування різноманітних, цікавих для дітей форм роботи, оскільки під час тривалого виконання одноманітних артикуляційних вправ діти швидко втомлюються, часом втрачають інтерес до занять. Щоб цікаво було дітям займатись, потрібно використовувати різні способи подачі навчального матеріалу, і одним із них є ейдетика. Саме ейдетика розмовляє з дошкільниками їхньою мовою. Вона залучає всі аналізатори дитини : дозволяє побачити,почути,відчути. У дітей розвивається логічне й асоціативне мислення, уява, творчі здібності.

Ознайомимося з деякими ейдетичними прийомами та варіантами їх застосування в домашніх умовах під час виконання артикуляційної гімнастики.

Успішне навчання та розвиток дітей, безперечно, потребує поєднання занять із грою,використання художнього слова, цікавого ілюстративного матеріалу. Дитина, захоплюючись, не помічає, що її навчають, а тому легше і швидше долає труднощі, набуває необхідних навичок і знань. Ігрові прийоми проведення артикуляційної гімнастики знімають у дітей напруження, заохочують їх до наступних корекційних занять, надають упевненості у своїх силах, а спеціально дібрані римовані рядки до кожної вправи виховують у дитини увагу до звукового ладу мови, сприяють розвитку мовленнєвого слуху.

У логопедичній практиці, як відомо, прийнято користуватися певними умовними назвами окремих вправ «Жабки», «Хоботок», тощо, рекомендується використовувати також знайомі дітям картинки-символи із зображенням конкретних предметів, що асоціюються з певними рухами, положеннями органів артикуляційного апарату. Символи-картинки з відображенням певних артикуляційних вправ слугують зоровою опорою.

Як проводити артикуляційну гімнастику в домашніх умовах?

1. Перед усім пам’ятайте, що саме вчитель-логопед правильно підбере артикуляційні вправи, які потрібні вашій дитині.

2. Дотримуйтесь певної послідовності у їх виконанні – від простих до більш складних.

3. Спочатку вправи виконуйте у повільному темпі, обов’язково перед дзеркалом.

4. Кожне заняття для дитини має бути цікавим. На перших заняттях можна обмежитися і дворазовим виконанням вправи, головне,щоб вона була виконана правильно,якісно. Потім кількість повторень збільшується до 10-15 разів.

5. Коли дитина навчиться виконувати рухи, відчувати положення органів артикуляційного апарату, дзеркало можна прибрати.

6. Для дітей потрібна зорова опора, тому доречно використовувати картки із зображенням артикуляційних вправ та символи-картки.

7. Позитивно налаштуйте дитину на роботу, наприклад, прочитайте веселий віршик, запропонуйте загадку. Покажіть символ-картку, зверніть увагу на зображення , запитайте про яку артикуляційну вправу подумала дитина дивлячись на символ-картку, а вже потім починайте виконання вправ. Наприклад:

1. Артикуляційна вправа «Жабки»

Жабка їсти захотіла,

Враз взялась вона за діло –

Наловила аж сім мух,

Тому й рада: рот – до вух!

Рот трохи відкрити. Посміхнутись, губи розтягнути так, щоб було видно верхні зуби. Утримувати таке положення під лічбу 10-15 секунд.

2. Артикуляційна вправа «Хоботок»

В зоопарку ми були, там великі є слони.

А маленький Раві привітався з нами.

Хобот свій він витягав, «Всім привіт!»- немов казав.

Щоб йому відповісти, Хоботок зроби і ти.

Краще губи витягай, Раві швидше привітай.

Витягнути губи сильно вперед,напружити, як при вимовлянні звука У.

3. Артикуляційна вправа «Лопаточка»

Широким я язик зроблю, на нижню губу покладу.

Гарна вийшла і пласка моя лопатка з язика.

Жаль, така лопатка не скопає грядки.

Широкий язик висунути, розслабити, покласти на нижню губу. Слідкувати, щоб язик не дрижав. Утримувати у такому положенні 10-15 секунд.

4. Артикуляційна вправа «Чашечка»

Чашку чарівну я можу зробити,

З глини її не потрібно ліпити.

Вгору широкий язик підіймаю,

Старанно в нього краї загинаю.

Соком наповню її чи водою –

Чашка чарівна завжди зі мною.