Поради психолога, щодо планування літніх канікул

Літо — час канікул, нових знайомств, подорожей, цікавих пригод, пора для активного відпочинку і можливості оздоровитися в таборі, набратися свіжих сил та енергії. Така асоціація  з літом виникає в кожного з нас . Але нажаль цього літа продовжується карантин  пов’язаний з епідемією коронавірусу. Постає питання у батьків: – як цього року спланувати відпочинок  дітей так, щоб дитина мала можливість відпочити, відвідати цікаві місця, навчитися робити цікаві речі  і отримала незабутні враження від канікул.

На початку канікул насамперед потрібно дати дитині час відіспатися, аджеі ранкові “вставання” на шкільні онлайн уроки, піготовка домашнього завдання значно виснажують дитячий організм. Дуже добре, коли дитина має можливість сама спланувати свій вільний час — це свідчить про її самостійність.

Отож, як зробити літні канікули максимально корисними, приємними та незабутніми?

Cкладання планів. Щоб дитина довго не нудьгувала, і, не придумавши собі хорошого заняття, не проводила ціле літо в гаджетах чи телевізорі, можна запропонувати дитині скласти список занять, якими можна займатися під час канікул. Внести сюди щоденний активний відпочинок на свіжому повітрі, катання на велосипеді, «живе» походи на річку чи в парк, читання книг, приготування вечері, настільні ігри,  допомога по господарству і т.п.

Важливо: радитися з дитиною, враховуючи її інтереси, вік, особливості характеру, темпераменту. Не слід змушувати дитину іти чи їхати туди, куди дитина не хоче!

Оздоровлення.  Для нормального функціонування організму дитині необхідні вітаміни і збалансоване харчування. Також оздоровитися допоможуть поїздка в село до бабусі, де свіже повітря принесе багато користі для дитячого організму. якщо немає в селі родичів, то можна на літній період взяти в оренду будинок поблизу річки чи лісу   і спробувати жити в сільсікій місцевості. Також гарно вплине спілкування з тваринами.

Хобі. За час канікул можна запропонувати дитині спробувати себе у чомусь новому:  в інтернеті є дуже багато цікавих відео майстер класів, лайф хаків, які можна не тільки подивитися , ай спробувати власноруч зробити. Дуже цікавими будуть заняття поробок з екологічного матеріалу, ліплення з сольоного тіста. Записатися  на курси іноземних мов, навчитися фотографувати (дуже цікавим буде фото охота на тварин та птахів), спробувати  в’язати, вишивати, куховарити.

Важливо: щоб дитина сама підібрала собі заняття, тоді вони будуть проходити із задоволенням!

Спорт. Ним можна займатися вдома. Йога для дітей, фітнес, танці. Все це позитивно вплине на психоемоційний та фізичний стан дитини  Може підійти і їзда на велосипеді, роликах, скейтбордах,  з сім’єю та друзями.

Важливо: дайте можливість дитині обрати вид спорту, який їй підходить, не нав’язуйте їй свої уподобання!

Культурні заходи. Походи в театр з батьками чи друзями, концерти, виставки, музеї, кінотеатри  нажаль зараз  заборонені. Тому спробувати можна ляльковий домашній театр. Дуже цікавим досвідом буде для дітей спробувати власноруч проводити майстер клас на відео та викладати їх як мінімум для своїх близьких і друзів.

 Важливо: підібрати певний вид заняття за вподобаннями, а також із певним культурним змістом!

Спілкування з друзями. Дуже важливо дозволяти спілкувтися з однолітками та друзями. Можна дітям зустрічатися невеликими компаніями та дотримуючись правил гігієни на свіжому повітрі  гратися. Можна спілкуватися по телефону або через вайбер. Ділитися своїми інтересами, враженнями і здобутками дуже важливо для дітей.

А коли ж читати і навчатися?

Погана погода — це час почитати цікаву літературу, а також підтягнути навчання, повторити табличку множення та інше. Можна на навчання виділити декілька годин на тиждень у певні дні. Або ж по 30 хвилин кожного дня.

Важливо: щоб літо було не нудним і одноманітним, потрібно постійно змінювати вид діяльності : не вчитися цілий день, чи займатися спортом. Щоб привчити дитину до самостійності можна давати дітям певні «денні» завдання (нескладні): полити квіти, прибрати, допомогти у хатній роботі. Увечері можна перевірити виконання завдання.Розпитати, як пройшов день.

Не забувайте, що безперервні заняття за комп’ютером для дітей у віці 7-12 років складає 20 хв, а старших – не більше 0,5 год. Тому, щоб не виховати «ігромана», допоможіть дитині правильно організувати свої літні канікули. Тоді вони пройдуть цікаво та корисно. Не пускайте на самоплив своє дитя і не перестарайтеся з плануванням канікул.

Поважайте дитину як особистість та приділяйте їй якомога більше часу, грайте в різні ігри та прогулюйтеся на свіжому повітрі, відвідайте місця, де ніколи ще не були. Заряджайтеся позитивними емоціями. Не забувайте про «живе» спілкування з дитиною, бо його не замінить жодна справа проведена на самоті!

Незабутніх та корисних канікул!

Інформацію підготувала психолог БНВК “Казка”  Джуган Тетяна